Park Miniatur i Makieta Kolejowa

sobota, 7 października 2017

Udostępnij ten wpis:
   Kiedy pierwszy raz poszedłem do Parku Miniatur wiedziałem, że muszę go pokazać mojemu tacie. Podobnie jak ja, pasjonuje się modelarstwem i lubi podziwiać, jak coś jest odwzorowane z najdrobniejszymi detalami. A przy makietach z Parku Miniatur tych szczegółów nie brakuje.

Więcej zdjęć na Patrząc na świat


Już wcześniej, gdy pokazywałem zdjęcia, tata był pod ogromnym wrażeniem, ile ktoś włożył pracy i wysiłku w to, aby stworzyć takie cudeńka. Jednakże prawdziwe „wow” pojawiło się dopiero wówczas, kiedy zobaczył je na własne oczy. I mnie to nie dziwi. Makiety wykonane są w skali 1:25 i mogą mile zaskoczyć każdego odwiedzającego. Nawet jeśli nie interesuje się on modelarstwem.Mimo tego, że byłem tam drugi raz, patrzyłem na te modele i „odkrywałem” je na nowo z zapartym tchem. A może nawet jeszcze intensywniej niż wtedy, gdy byłem tam po raz pierwszy. Starałem się wyłapać każdy najdrobniejszy szczegół, który umknął mi przy poprzedniej wizycie. I mogę się założyć, że gdybym poszedł tam kolejny raz, to znów bym odkrywał prace na nowo i ponownie się nimi zachwycał. A naprawdę warto.Dla mojego taty była to też okazja, aby powspominać czasy, kiedy był w budowlance i sam budował podobne makiety. Także jak widać nie trzeba było żyć w tamtych czasach, aby można było sobie coś powspominać. Makiety wywołują wspomnienia nawet niezwiązane z nimi bezpośrednio.Kolejnym naszym przystankiem, jako pasjonatów modelarstwa, był Stadion Narodowy. Czemu akurat on? Co prawda na terenie stadionu znajdują się makiety przedstawiające obiekt, jak i jego przekrój, ale nie to nas tam zaprowadziło. Nas ciekawiła wystawiona tam makieta kolejowa, która jest jedną z największych w Polsce.Zajmująca 600m2 makieta wykonana jest w skali H0 i ma wymiary 13x28m. Żeby obejść ją dookoła trzeba przespacerować się około 130 metrów. Spacerując można zobaczyć ponad 900m torów, które prowadzą przez różne mosty, tunele, jak i malownicze krajobrazy do różnych stacji i bocznic. Nie tylko tory tworzą sieć komunikacyjną. Gdyby zajrzeć pod spód makiety to naszym oczom ukaże się sieć kabli, o łącznej długości 14km. To właśnie one wprawiają w ruch lokomotywy. Ale nie to nie wszystko, ponieważ makieta jest interaktywna i można za pomocą przycisków uruchomić np. wesołe miasteczko.Oczywiście sama makieta to nie tylko lokomotywy, wagony oraz tory, po których jeżdżą. To również tysiące drzew, krzewów i miliony ździebełek trawy, które rosną gdzieś na łąkach czy wyrastające między płytkami chodnikowymi. A skoro są łąki i lasy to nie może zabraknąć takich zwierząt jak owce czy jelenie. Oprócz tego można znaleźć tu różnego rodzaju pojazdy, od osobowych i ciężarowych, aż po ciągniki i pojazdy specjalistyczne. Dopełnieniem tego wszystkiego są figurki ludzi, które zostały przedstawione w sytuacjach życia codziennego. A wierzcie mi, makieta tętni życiem. Można zobaczyć panią spacerującą z wózkiem czy parę jadącą na rowerze. Nieco dalej ratownicy ratują człowieka po wypadku, a w jeszcze innym miejscu strażacy gaszą pożar. W wesołym miasteczku słychać śmiech i zabawę, a gdzieś obok w ciszy pan łowi ryby. A to wszystko przy akompaniamencie szumu kół i dźwięków przejeżdżających pociągów.
Makieta jest naprawdę bardzo ładnie wykonana i warto ją zobaczyć. Kto wie, może z czasem się rozrośnie i będziemy mieli jeszcze więcej frajdy ze zwiedzania? Jednak nie wszystko jest tak idealnie, jakby się mogło wydawać. Brakuje mi w niej przykładowo sieci trakcyjnej nad torami, poruszających się po ulicach samochodów, czy jakiegoś większego miasteczka. Ale mimo to naprawdę makietę warto zobaczyć i jestem mega zadowolony, gdyż nie był to zmarnowany czas. Na pewno wybiorę się tam kolejny raz, aby na nowo odkryć to, czego nie udało mi się za pierwszym razem.


5 komentarzy

 1. Ciekawe miejsca. Z chęcią się tam wybiorę. A wiadomo już co bedzie z Parkiem Miniatur? 🤔

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie mają najem do któregoś listopada. A co dalej to się okaże.

   Usuń
 2. Super byłoby gdyby Park Miniatur został i stworzył kolejne makiety :) Na Stadion Narodowy zobaczyć makietę kolejową tez bym się chętnie wybrała. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. fantastycznie dziękuję za przypomnienie o tych miejscach :) w weekend wpijam się z synem :)
  www.roomrebel.com

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia